< >
Úvod2015-2016

2015-2016

Vážení přátelé hudby,

 

každoročně se na tomto místě snažíme stručně popsat program a záměry festivalu v nadcházející sezoně, představit interprety a skladatele. Letos  bychom si nejprve dovolili pohlédnout nazpět a uvést pár dat z historie rezidenčního souboru festivalu, Stamicova kvarteta, které v letošním roce slaví své třicetileté jubileum.

Jak již mnohokráte zmíněno, soubor stál u samého zrodu tohoto festivalu - formou cyklu Stamicovo kvarteto a hosté – a i v dalších letech byl jedním ze základní pilířů celého projektu.

Kvarteto poprvé vystoupilo v Zrcadlové kapli pražského Klementina 16.9. 1985. Tehdy hrálo ve složení Bohuslav Matoušek a Josef Kekula - housle, Jan Pěruška - viola a Vladimír Leixner - violoncello. V tomto složení vytrvalo deset let a v r 1995 Bohuslava Matouška vystřídal Vítězslav Černoch, jeho potom v r.2001 Jindřich Pazdera. Kvarteto se bohužel muselo vyrovnat i se ztrátou v r.2007, kdy zemřel cellista souboru Vladimír Leixner.  Vladimír byl nejenom nadšeným organizátorem festivalu, který také neúnavně pracoval pro kvarteto, ale i báječným muzikantem a empatickým kolegou. Od r. 2007 hraje soubor ve složení Jindřich Pazdera a Josef Kekula - housle, Jan Pěruška – viola a Petr Hejný - violoncello.

Soubor se v tomto ročníku festivalu  představí na několika koncertech, ať již na úvodním, věnovaném výročí Bohuslava Martinů, či závěrečném, ve spolupráci s vítězem letošní soutěže Pražského jara, flétnistou Yubeemem Kimem z Koreje. Kromě dvou výše uvedených koncertů letos na dalších přivítáme mladé Lobkowicz trio s Janem Mráčkem, vítězem Mezinárodní soutěže Fritze Kreislera ve Vídni /2014/, Sedláčkovo kvarteto, laureáta Brahmsovy soutěže ve Vídni a vítěze Mezinárodní kvartetní soutěže v polských Katovicích /2014/, rumunské kvarteto Arcadia Quartet, vítěze mnoha mezinárodních soutěží, mj. i Mezinárodní kvartetní soutěže ve Wigmore Hall /2012/ a Mezinárodní soutěže komorní hudby v Ósace /2014/, Klavírní kvarteto Josefa Suka, které mimo jiná ocenění získalo v r.2013 dvě nejvyšší ocenění v soutěžích Salieri-Zinetti ve Veroně a cenu „Premio Trio di Trieste“. Na festivalu se též objeví renomované Kubelíkovo trio, violista Miroslav Sehnoutka, cellista Tomáš Jamník. Klavíristka Aneta Majerová se ke Stamicovu kvartetu připojí na koncertu věnovanému izraelským a židovským autorům.

Vážení přátelé, budeme se těšit na vaši návštěvu a věříme, že i v tomto ročníku si z koncertů komorní hudby odnesete nezapomenutelné a hluboké zážitky, zprostředkované vynikajícími výkony.

 

Váš Festival EuroArt Praha

 

 

Zahajovací koncert
22. 9. 2015 Praha, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů, 19:30


Stamicovo kvarteto


Jindřich Pazdera, housle
Josef Kekula, housle
Jan Pěruška, viola, Miroslav Sehnoutka, viola
Petr Hejný, violoncello, Jaroslav Kulhan, Violoncello

Václav Mácha, klavír

Bohuslav Martinů: Smyčcový kvartet č.7, "Musica da Camera"

Bohuslav Martinů: Klavírní kvintet č.2
Bohuslav Martinů: Smyčcový sextet

 

 

  1. koncert
  2. 10. 2015 Praha, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů, 19.30

Kubelíkovo trio

Shizuka Ishikawa, housle
Kvita Bilinská, klavír
Karel Fiala, violoncello

L.van Beethoven: Klavírní trio c moll, op 1, č.3
J.Suk: Klavírní trio c moll, op.2

A.Dvořák: Klavírní trio B dur, op.21  

 

  1. koncert
  2. 11. 2015 Praha, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů, 19.30

Stamicovo kvarteto

Jindřich Pazdera, housle
Josef Kekula, housle
Jan Pěruška, viola
Petr Hejný, violoncello

Program v jednání 

 

  1. koncert
  2. 12. 2014 Praha, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů, 19.30

Stamicovo kvarteto

Jindřich Pazdera, housle
Josef Kekula, housle
Jan Pěruška, viola
Petr Hejný, violoncello

  1. Sibelius: Smyčcový kvartet d moll, op.56

Carl Nielsen: Smyčcový kvartet f moll, č.2, op.5




 

  1. koncert
  2. 1. 2016 Praha, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů,19.30

Stamicovo kvarteto 

Jindřich Pazdera, housle
Josef Kekula, housle
Jan Pěruška, viola
Petr Hejný, violoncello

 

Aneta Majerová, klavír

 

Ayal Adler: Shades....to Colours , Klavírní kvintet
F.Mendelssohn-Bartholdy: Smyčcový kvartet f moll,  op.80              
Josef Bardanashvili: Fantazie pro klavír              

Josef Bardanashvili: Klavírní kvintet

 

  1. koncert
  2. 2. 2016 Praha, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů, 19.30


Klavírní kvarteto Josefa Suka

Radim Kresta, housle
Eva Krestová, viola
Václav Petr, violoncello
Václav Mácha, klavír

W.A.Mozart: Klavírní kvartet g moll, č.1, K 478 
Marta Jiráčková: Communicatio intima, op.66              
Johanne Brahms: Klavírní kvartet g moll,op.25, č.1             

 

 

 

  1. koncert
  2. 3. 2016 Praha, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů, 19.30 

Lobkowitz trio

Jan Mráček, housle - vítěz houslové soutěže Fritze Kreislera 2014

Lukáš Klánský, klavír 

Ivan Vokáč, violoncello 

 

  1. Paganini: Caprice č.5

Eugéne Ysaïe: Solo sonáta  

W.A.Mozart: Trio B dur, K.v.502  

Issac Ignaz Moscheles: Grand trio op.84

 

  1. koncert
  2. 4. 2016 Praha, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů, 19.30

Arcadia Quartet, Rumunsko

Ana Török, housle

Rasvan Dumitru, housle

Traian Boala, viola

Zsolt Török, violoncello

 

Joseph Haydn: Smyčcový kvartet B dur, op.1,č.1, „La Chasse"FHE No.52

L.van Beethoven: Smyčcový kvartet D dur, op.18, č.3

Razsvan Metea: Four bagatelles for String Quartet

Bela Bartók: Sm. kvartet č.4, op.91

 

  1. koncert
  2. 5. 2016 Praha, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů, 19.30

Swiss Piano trio, Švýcarsko

Martin Staub, klavír

Angela Golubeva, housle

Sébastien Singer, violoncello

 

Clara Schumann: Klavírní trio g moll, op.17

R.Schumann: Fantasiestücke, op.88

Johannes Brahms: Klavírní trio C dur, op.87

 

 

  1. koncert
  2. 6. 2016 Praha, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů, 19.30

Stamicovo kvarteto
Yubeen Kim, Korea -vítěz mezinárodní soutěže Pražského jara 2015

W.A Mozart: Flétnový kvartet D dur, K.v.285

W.A Mozart: Smyčcový kvartet G dur, K.v.387

N.Paganini: Caprice č.5

Eugéne Bozza: Image  

J.J.Quantz: Flétnový koncert  G dur, QV 5:174/No.161/ 

                           

 

hlavní partneři festivalu / Sponzoři