< >
ÚvodStamicovo kvarteto

Stamicovo kvarteto

STAMICOVO KVARTETO – čtvrt století na koncertních pódiích

 V roce 2010 slaví Stamicovo kvarteto významné jubileum svého působení. Od inauguračního koncertu v Zrcadlové kapli pražského Klementina, v září roku 1985, dosáhlo kvarteto mnoha vynikajících úspěchů doma i v zahraničí, představilo se na téměř osmdesáti nosičích tuzemských i mezinárodních nahrávacích společností, jeho členové působili jako lektoři na mistrovských kurzech v Evropě a Americe a počet koncertních vystoupení vysoko přesáhl počet 2000.

Úspěšnou kariéru Stamicova kvarteta zahájilo vítězství na mezinárodní soutěži EBU/OIRT v roce 1986 v rakouském Salcburku, které získal soubor záhy po svém založení. Toto ocenění přineslo souboru mnoho nových příležitostí po celém světě a mladé nositele české kvartetní tradice poznali posluchači i v zemích s odlišnou hudební kulturou. Kromě Kuby, Maroka, Indonésie, Macaa nebo Tchaj-wanu kvarteto vystoupilo ve více než 50 zemích světa.

Významnou složkou aktivit Stamicovo kvarteta vždy byla nahrávací činnost, spolupráce s rozhlasem a televizí. Mnohé nahrávky obdržely prestižní ocenění a dosáhly dobré ohlasy u odborné kritiky: dvakrát Grand Prix du Disque de l´Academie Charles Cros a Zlatá ladička časopisu Diapason za nahrávky Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, prvenství ve srovnávací anketě časopisu Gramophone v Londýně za nahrávku kvartetů Leoše Janáčka. Pod hlavičkou EuroArt Praha natočil soubor v posledních letech dvě CD s díly Smetany, Janáčka, Mozarta a Schuberta, snímky děl terezínských skladatelů a CD „Tři smyčcová kvarteta“ J. Ch. de Arriagy. Tato nahrávka, vydaná v prosinci 2007 k výročí tohoto významného španělského skladatele, je věnovaná památce cellisty Stamicovo kvarteta, Vladimíra Leixnera, jenž celý projekt vymyslel a zorganizoval.

Zatím posledním nahrávacím počinem souboru je 2CD souborného kvartetního díla J.B. Foerstera, doplněné drobnými skladbami, které jsou zaznamenány ve světové premiéře. Komplet byl vydán firmou Supraphon v červnu 2010 a pro kvarteto znamená logické pokračování v nahrávání děl významných českých autorů.

Zde je třeba se zmínit i o živých nahrávkách děl bratrů Vranických, které soubor zrealizoval na koncertech v jejich rodišti, v Nové Říši na Moravě.

V posledních letech je Stamicovo kvarteto spojováno též s festivalem EuroArt Praha, kde je rezidenčním souborem, a s festivalem Stamicovy slavnosti, kde každoročně vystupuje a hlásí se tím k rodišti a jménu svého věhlasného patrona. Ve svých uměleckých plánech se soubor věnuje i provádění děl soudobých autorů. Na festivalu Pražské jaro vystoupí v příštím roce se smyčcovými kvartety S. A. Gubaiduliny.

 


Stamicovo kvarteto hraje od podzimu 2007 ve složení Jindřich Pazdera (housle), Josef Kekula (housle), Jan Pěruška (viola) a Petr Hejný (violoncello).

hlavní partneři festivalu / Sponzoři

Akce se koná pod záštitou ministra kultury